Kyjev 30. januára (TASR) - Zákon o amnestii pre zadržaných protivládnych demonštrantov na Ukrajine, ktorý v stredu schválil parlament, dosiaľ nepriniesol žiadne zmeny v kyjevských uliciach. Demonštranti majú v úmysle pokračovať vo svojich akciách napriek silnému mrazu, informovala dnes agentúra ITAR-TASS.
Opozícia taktiež nie je ochotná pristúpiť na kompromis s úradmi, ktorý by mal vyriešiť akútnu politickú krízu v krajine.
Návrh zákona schválený parlamentom predpokladá udelenie amnestie všetkým zadržaným, ktorí sa zúčastnili na demonštráciách od 21. novembra 2013. Výnimkou sú osoby, ktoré spáchali závažné zločiny.
Zákon však podmieňuje udelenie amnestie uvoľnením ulíc, námestí a všetkých vládnych budov, ktoré demonštranti obsadili. Na splnenie podmienok majú demonštranti 15 dní, ak tak neurobia, zákon prestane platiť.
Napriek politickej kríze sa Janukovyč dal vypísať na práceneschopnosť
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč je práceneschopný: má akútne dýchacie problémy sprevádzané vysokou teplotou, informovala dnes prezidentská kancelária.
Vo vyhlásení, zverejnenom na jej webovej stránke, sa neuvádza predpokladaná dĺžka práceneschopnosti, ani to, či prezident počas choroby bude schopný pracovať.
Správa o Janukovyčovej chorobe prišla v čase pokračujúcej politickej krízy na Ukrajine, keď účastníci vyše dva mesiace trvajúcich protivládnych protestov žiadajú jeho rezignáciu, demisiu vlády a vypísanie predčasných volieb.
Majdan posilňuje obranu, opozícia sa chystá napadnúť zákon o amnestii
Ukrajinská opozičná strana Sloboda mieni napadnúť parlamentom schválený zákon o amnestii, ktorý mal riešiť súčasnú politickú krízu. Novinárov o tom dnes informoval člen frakcie Igor Švajka, ktorý je súčasne aj podpredsedom výboru pre rokovací poriadok a poslaneckú etiku.
Návrh zákona, ktorý predložila vládnuca Strana regiónov, podporilo v stredu pri hlasovaní 232 poslancov. Opozícia kategoricky protestovala proti prijatiu zákona v predkladanej podobe.
Líder strany Sloboda Oleh Ťahnybok v reakcii uviedol, že zákonom chce vládna moc na opozíciu preniesť "zodpovednosť za všetky trestné činy spáchané počas pouličných protestov a za celkovú situáciu v krajine".
Podľa agentúry UNIAN schvaľovanie zákona o amnestii nemalo hladký priebeh. Keď sa na ňom nedokázali dohodnúť predsedovia poslaneckých klubov, do parlamentu prišiel prezident Viktor Janukovyč, šéf jeho kancelárie Andrij Kľujev a Sergej Arbuzov, ktorý je po demisii Mykolu Azarova poverený vedením vlády.
Podľa opozičného lídra Vitalija Klička ich cieľom bolo "vymyť mozgy" poslancom Strany regiónov, ktorí odmietali podporiť stranou predložený zákon o amnestii. Kličko tvrdí, že v prípade neschválenia zákona bol Janukovyč pripravený rozpustiť parlament.
Aktivisti na Námestí nezávislosti sa nemienia podriadiť klauzulám zákona o amnestii. "Opozícia sa cíti byť oklamaná," uviedol dnes "veliteľ" ochranky Majdanu Andrij Parubij.
Parubij podľa servera TSN informoval, že demonštranti v centre Kyjeva sa, naopak, chystajú posilniť obranu, aby zabránili prípadnému rozohnaniu ľudí silou. Protestujúci sa nechystajú stiahnuť ani z obsadených administratívnych budov.
Agentúra UNIAN v noci nadnes uviedla, že ľudia zhromaždení na Námestí nezávislosti i Hruševského ulici prijali správu o schválení zákona o amnestii pokojne: označili to za "dobré znamenie, aj keď nie víťazstvo", a práve preto sú pripravení pokračovať v protestoch. Ako svoj hlavný cieľ uvádzajú predčasné voľby, rovnako ako aj odstúpenie prezidenta Janukovyča a odvolanie predstaviteľov zodpovedných za násilný zásah bezpečnostných síl voči demonštrantom, ktorý sa minulý týždeň skončil najmenej troma obeťami.
Podľa agentúry UNIAN v noci nadnes do jednej z kyjevských nemocníc dopravili z Hruševského ulice dvoch postrelených mužov. Ako informoval opozičný poslanec Alexej Davidenko, jeden z nich zraneniam podľahol. Polícia túto správu poprela.
0